‘Ciklon bombë’: SHBA formatimin e teksteve për stuhi dimërore shpërthyese

SHBA është e përgatitur për një stuhi bombë një fenomen i motit që zyrtarët thonë se do të arrijnë gjatë një sulmi të ftohtë që ka marrë tashmë të paktën 11 jetë. Parashikuesit thonë se një rënie e rëndë e presionit do të çojë në një stuhi dimërore eksplozive përgjatë SHBA-së lindore dhe tashmë po sjellë borë në Florida. SHBA është aktualisht në ditën e saj të 10-të të temperaturat e ulëta të rekordeve të zeza që filluan rreth Krishtlindjeve. Por stuhia e re e parashikuar ka bërë që meteorologët të vendosin një term të ri.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) ka paralajmëruar se masa ajrore e Arktikut do të mbetet e mbërthyer në dy të tretat e vendit lindor deri në fund të javës.

Temperaturat shumë të ftohta dhe dridhjet e erës së ftohtë të rrezikshme priten,shtoi NWS. Çfarë është një ‘ciklon bombe’? Një bombë bombë ose bombë moti është një term jozyrtar për atë që njihet si ciklogjenezë shpërthyese, sipas BBC Weather. Kjo ndodh kur presioni qendror i një sistemi të presionit të ulët bie nga 24 milibarë në 24 orë dhe mund të rezultojë në zhvillimin e erërave të dhunshme në sistem. Erërat mund të jenë mjaft të forta për të ulur drurët dhe për të shkaktuar dëme strukturore. Washington Post shton se stuhia e ardhshme do të ngjajë në shumë mënyra një stuhi të dimrit, e cila mund të jetë SHBA më e fuqishme në dekadat e fundit. Ajo vjen si temperatura mesatare në të gjithë SHBA kontinentale fluturoi rreth 9.1F (-12.7C) të martën në mëngjes, sipas CBS News.

Qytetet e mëdha veri-lindore si Boston janë në rrezik për stuhi, dhe pritet të shkaktojnë përçarje në shpërndarës ajror të udhëtimit me ndërprerje të mundshme të energjisë. Në jug të SHBA-së, shiu dhe ngrirja e ngrirjes mund të arrijnë deri në Orlando, ku zyrtarët e bujqësisë thonë se kulturat e ndjeshme të ftohtë si agrume dhe luleshtrydhe janë të kërcënuar. Pjesët e Floridës, duke përfshirë qytetin verior të Tallahassee, kanë parë tashmë bërjen e tyre të parë të borës në dekada. Banorët e ngazëllyer kanë fotografuar veten e tyre duke luajtur në dëborë dhe shkolla është anuluar në shumicën e shtetit.

A është ftohtë kudo? Jo, ajo ishte në të vërtetë më e ftohtë në Jacksonville, Florida, se sa ishte në Anchorage, Alaska, të martën. Disa nga qytetet veriore dhe qendrore të Alaskës përjetuan disa nga muajt më të nxehta të dhjetorit në rekord. Të martën, Aeroporti Merrill Field në Anchorage regjistroi një temperaturë prej 48F (9C) – më e lartë se pothuajse kudo në 48 vendet e ulta.

Amundsen-Scott Stacioni jugor i Antarktidës regjistroi një temperaturë të martën prej -12 (-24.5C) F, vetëm një shkallë më të ngrohtë se Indianapolis, Indiana. Në anën tjetër të Oqeanit Atlantik, zyrtarët britanikë po paralajmërojnë se Stuhia Eleanor, e cila tashmë ka shkaktuar përmbytje dhe ndërprerje të energjisë, do të përbëjë një rrezik për shkak të mbeturinave fluturuese në erërat e forta. Meteorologu i SHBA Dr Marshall Shepherd i tha BBC se ndërsa është më e ftohtë se normale në pjesë të SHBA dhe Kanadasë, shumica e pjesës tjetër të botës është aktualisht më e ngrohtë se normale këtë javë. ‘Rrezik për jetën’, ndërsa paralajmërimi i stuhisë ngriti ndërprerjen e Stuhia Eleanor pas rrymave 100mph Çfarë ndodh me Kanadanë? Zyrtarët e mjedisit paralajmëruan se një stuhi e madhe e dimrit pritet të godasë në provincat e New Brunswick, Nova Scotia dhe Prince Edward Island të enjten. Zyrtarët parashikojnë se bora dhe erërat e forta mund të shkaktojnë ndërprerje më të rënda të energjisë sesa ato që prekën 158,000 klientë në Nova Scotia në ditën e Krishtlindjeve. Ne jemi duke inkurajuar klientët që të jenë të përgatitur për ndërprerjet e potencialisht të gjata të energjisë si rezultat i kësaj stuhie, tha zëdhënësja e Nova Scotia Power, Tiffany Chase për agjencinë kanadeze të shtypit. Më parë këtë javë, penguins mbretër në kopshtin zoologjik Calgary në provincën perëndimore Alberta të Kanadasë u mbajtën në strehimore të tyre të brendshme për të shmangur të ftohtin e hidhur.

Sharing is caring!