Koreja e Veriut goditi aksidentalisht një nga qytetet e saj me një raketë.

Një raketë me rreze të mesme të nisur nga Korenë e Veriut, prillin e kaluar, u rrëzua në një qytet afër Phenianit, duke shkaktuar ndoshta një shpërthim dhe të vdekur, njoftoi të mërkurën diplomati Diplomat. IRBM u nis më 28 prill 2017, pranë aeroportit Pukchang në provincën juglindore Pyongan dhe ishte i treti në një seri lëshimeve të dështuara të atij muaji.

Raketa u rrëzua në qytetin e Tokchun pas një minutë fluturimi të mundshëm, tha raporti. Shpërthimi shkaktoi dëme të konsiderueshme në një kompleks ndërtesash industriale ose bujqësore, tha raporti, duke cituar një burim të qeverisë amerikane me njohuri të programit. Regjimi i fshehtë e bën gati të pamundur përcaktimin e shkallës së dëmeve. Revista online theorized se në qoftë se raketa goditi një qytet të populluar, rezultati mund të ketë qenë katastrofike. Koreja e Veriut filloi me sukses testin e saj të parë të fluturimit të IRBM vitin e kaluar, duke përdorur një vend të splashdown. Koreja e Veriut shkaktoi alarm kur raketat provokuan testin mbi territorin japonez në gusht dhe shtator. Raketat eventualisht u shpërndanë në Oqeanin Paqësor verior jashtë territorit japonez. Koreja e Veriut ka nisur në mënyrë të përsëritur testet e raketave në kundërshtim me sanksionet e OKB-së gjatë vitit 2017. Kur raketat janë nisur, ato nuk shoqërohen me ndonjë paralajmërim zyrtar apo njoftim, duke lënë vendet fqinje dhe Shtetet e Bashkuara të largohen për të interpretuar qëllimet e Phenianit. Supozohet se ekzistojnë shumë lehtësira të panjohura që ekzistojnë në të gjithë Korenë e Veriut, duke e bërë mundësinë e një greve të parë që e lë Pyongyangun të paaftë të hakmerret, më e vështirë se kurrë.

Sharing is caring!