Politikani serb i Kosovës Oliver Ivanoviç është qëlluar për vdekje

Politikani serb i Kosovës Oliver Ivanoviç është qëlluar për vdekje, avokati i tij ka konfirmuar.

Për fat të keq, unë uroj që të mos ishte e vërtetë, por mjekët e deklaruan Oliver të vdekur në orën 9.30, konfirmoi Nebojsha Vlajic, avokati i zotit Ivanoviç.

Mediat serbe njoftuan se sulmuesit e panjohur hapën zjarr kundër zotit Ivanoviç para zyrave të Partisë së tij për Iniciativa Qytetare në Mitrovicë.

64-vjeçari ishte një nga politikanët kryesorë në Kosovën veriore të mbizotëruar nga serbët, një ish-krahinë serbe, ku tensionet mbetën të larta një dekadë pasi shpalli pavarësinë.

Një gjykatë e Kosovës e dënoi zotin Ivanoviç për krime lufte gjatë luftës së 1998-1999. Ky vendim u përmbys dhe një rigjykim ishte duke u zhvilluar.

Televizioni shtetëror serb tha se Presidenti Aleksandar Vuçiç ka thirrur një takim të lartë të sigurisë.

Z. Vuçiç gjithashtu do të drejtojë publikun në mesditë GMT të martën.

Sulmi ka të ngjarë të rrisë tensionet etnike në Kosovë.

Sharing is caring!