Trump: Protestuesit Iranianë do të marrin ‘mbështetje të madhe’ nga SHBA ‘në kohën e duhur’

Prezidenti Trump u shpreh të mërkuren ne twitter e tij për Iranianët që marrin pjesë në protesta në të gjithë vendin, duke shtuar se SHBA do të ofrojnë mbështetje të madhe për ta në kohën e duhur. Një respekt i tillë për popullin e Iranit ndërsa përpiqen marrin përsëri qeverinë e tyre të korruptuar, tha Trump. Ju do të shihni mbështetjen e madhe nga Shtetet e Bashkuara në kohën e duhur!

Trump dhe zyrtarë të tjerë të administratës, përfshirë Ambasadorin e SHBA në Kombet e Bashkuara Nikki Haley, kanë shprehur mbështetje për protestuesit paqësorë që demonstrojnë kundër qeverisë iraniane. Trump ka paralajmëruar Iranin se SHBA po monitoron shkeljet e mundshme të të drejtave të njeriut ndërsa demonstratat vazhdojnë. Protestat filluan javën e kaluar mbi shqetësimet ekonomike, thanë raportet, por janë zhvendosur në demonstrata anti-qeveritare të përqendruara në regjimin klerik.

Departamenti i Shtetit njoftoi të martën se qeveria Iraniane i dha fund bllokimit të platformave të mediave sociale. Të paktën 20 persona kanë vdekur që nga protesta që filluan javën e kaluar, sipas The Washington Post. Trump ka thënë se është koha për ndryshim në Iran dhe ka lavdëruar protestuesit për veprimin kundër regjimit brutal dhe të korruptuar Iranian.

Sharing is caring!